JAK TO fUNGUJE?

Zajímá Tě, jak to s tou cestou bude?

To záleží samozřejmě jen na Tobě. Ať už je to tvá první vysněná cesta nebo jsi ostřílený poutník, vyrážíš na pár dní nebo několik týdnů, tady máš možnost uchovat si své vzpomínky a sdílet své prožitky s ostatními.

1. Registrace

Bez ní to nepůjde. Nemusíš mít strach, budeme po Tobě chtít jen jméno nebo přezdívku, e-mail z důvodu zabezpečení a samozřejmě heslo. Pro lepší prožitek sledujících bude fajn, když si nahraješ svou profilovku.

2. Založení své cesty

Po ověření Tvého e-mailu při procesu registrace už nic nebude bránit k založení tvé první cesty. Podrobnosti a návod najdeš níže. Pro svou cestu si připrav její výstižný název, úvodní obrázek a úvodní popis celé cesty. Délka je jen na Tobě.

3. Pravidelné přidávání své polohy, textů a fotografií

Jakmile je cesta založena a z naší strany schválena, můžeš k ní pravidelně přidávat své příspěvky v podobě své polohy, fotografiíí a textu. Vše poté můžeš sdílet mezi své blízké.

naše tipy

Cestu založ v pohodlí domova

Začni, než vyrazíš. Kdo je připraven, není totiž překvapen. Vyber vhodný úvodní obrázek a v klidu dej dohromady úvodní popis celé cesty.

Sdílej svou cestu

Po vytvoření cesty nezapomeň sdílet odkaz mezi své blízké. Ti poté budou vědět, kde mají očekávat Tvá nová dobrodružství.

Mysli na svou bezpečnost

Pokud putuješ oblastí, kde si nejsi úplně jist bezpečností, může být lepší zadávat svou polohu až zpětně, tedy třeba ráno, když z místa odcházíš.

Vše začne registrací a založením první cesty

Jakmile ověříš svou e-mailovou adresu a přihlásíš se pod zvoleným přihlašovacím jménem a heslem, v menu se ti objeví položka MÉ CESTY. Zde budeš spravovat všechny své cesty. Na začátku však žádnou nemáš a proto jediná volba bude PŘIDAT NOVOU CESTU. V tuto chvíli už by jsi měl mít připraven název své cesty, úvodní obrázek, který bude reprezentovat cestu a také úvodní popis. Vše je samozřejmě pouze na Tobě. Jako obrázek lze zvolit například mapu s obrysem trasy, kde se chystáte. Například z Mapy.cz.

Založ svou první cestu

První tři pole s názvy „Název mé cesty“, „Mapa celé mé cesty“ a „Úvodní popis celé cesty“ se vztahují k Tvé cestě jako celku. Zadej prosím tyto pole při prvním založení cesty. Bez nich nelze cestu založit. Do pole „Mapa celé mé cesty“ prosím vlož vhodně zvolený obrázek, který reprezentuje Tvou cestu. Nemusí to být nutně mapa, kde je cesta zvýrazněna, ale často bývá tato možnost nejvýstižnější. Tímto obrázkem bude celá mapa zastoupena ve veřejně přístupném seznamu cest. Později se k tomuto lze vrátit a případně informace změnit či aktualizovat. Nezapomeň také na popis cesty. Po vyplnění těchto úvodních informací nezapomeň vše uložit volbou tlačítka ULOŽIT.

Sdílejte své zážitky a polohu

Pokud tvoříš novou cestu, je na Tobě, zda vytvoříš rovnou i první bod na mapě. Cestu si klidně můžeš vytvořit v klidu doma a první polohu zaznamenat opravdu až vyrazíš na cestu. Je to na Tobě.

Pro první záznam rozbal první řádek s názvem Bod na mapě 1. Tím se zobrazí možnosti, které můžeš (nebo musíš) zadat. Pole označená hvězdičkou jsou povinná.

Do pole „Název dne“ zvol výstižný název etapy, startu a cíle, číselného označení dne. Je to jen na Tobě. Datum zde nezadávej, pro něj je níže zvláštní pole.

Pole „Datum a čas“ je určeno pro datum záznamu. Po kliknutí na prázdný řádek se objeví kalendář a hodiny pro výběr. Nejrychlejší možností bude zvolit možnost NYNÍ, které vyplní aktuální datum a čas. Pokud chceš záznam zadat s jiným datem (například zpětně), musíš to udělat ručně.

GPS souřadnice lze načíst automaticky z prohlížeče na PC nebo mobilním telefonu. Stačí zvolit tlačítko pod formulářem PŘIDAT AKTUÁLNÍ POLOHU a do pole se automaticky načte Vaše současná pozice. Při prvním použití Tě prohlížeč požádá o povolení sdílení polohy – bez odsouhlasení tato možnost nebude nadále přístupná a budeš muset polohu zadávat ručně. Může se také stát (zvláště v horách), že jsi v místě bez signálu GPS, proto tato možnost nebude fungovat a může také dojít k vyplnění chybných souřadnic. V případě že souřadnice zadáváš ručně, zadej je v následujícím formátu: 49.8442042,18.1663084. GPS souřadnice lze získat například v aplikaci nebo na webu MAPY.CZ – klikni na jakékoliv místo na mapě a zvol možnost CO JE ZDE, v pravém sloupečku úplně dole najdeš GPS. Na mobilním telefonu potom stačí kdekoliv v mapě přidržet prst a souřadnice se zobrazí hned na druhém řádku.

Pole „Popis dne“ je určeno pro textový popis vztahující se k aktuální pozici nebo dni.

Pole „Fotky“ jsou určeny pro nahrání Vašich fotografií. Maximální množství pro každý záznam jsou 4 fotografie. Maximální velikost pro každou fotografii je 500kB. V současných mobilních telefonech jsou produkovány fotografie o velikosti několik MB, před nahráváním je proto prosím zmenši na požadovanou velikost. Klidně postačí velikost fotografií okolo 200kB.

Po vyplnění všech informací nezapomeň vše uložit volbou tlačítka ULOŽIT.

Odstranění bodu v mapě (například při chybném zadání více bodů) je možné výběrem řádku bodu – vedle jeho označení se zobrazí možnost Odstranit. Na PC stačí na řádek najet myší a volba odstranit se zobrazí. Pro NEVRATNÉ smazání budeš požádán o potvrzení.


Přidávání dalších záznamů

Pro přidání každé další polohy/záznamu prosím v seznamu svých cest vyber tu správnou cestu kliknutím na tužku v pravé části tabulky. Tím se otevře stránka s editací dané cesty. Máš zde vždy možnost editace celkového popisu cesty a také již existujících bodů/záznamů.

V situaci, kdy již Tvá cesta obsahuje několik bodů budou tyto zobrazeny pod úvodními informacemi. Pro vytvoření nového bodu klikni na tlačítko PŘIDAT AKTUÁLNÍ POLOHU. Tím se vytvoří nový bod na konci seznamu, který poté můžete upravit. Opakovaným kliknutím na tlačítko vytvoříš pokaždé nový bod, proto prosím buď při zadávání pozorný a nevytvářej duplicitní body. V opačném případě musíš omylem vytvořené body opět ručně smazat.