1000 miles

Pavel S.

Zápisky z účasti na závodě (je to dovolená, ne závod - nebo jak se to říká?) 1000 miles adventure, z nejzápadnějšího na nejvýchodnější bod Československa. Teda teoreticky 🙂 S ohledem na covidovou situaci na Slovensku je před startem závodu reálná možnost, že Slovensko nebude a místo toho se propojí severní a jižní trasa v Česku. Ať tak nebo tak, start v neděli 4. července v Hranicích u Aše.

Závěr

Pavel S.

7. 08. 2021 00:00

Dnes došli poslední chodci na trase, je tak ideální čas na malé shrnutí 🙂 O mílích jsem se prvně dozvěděl už ani nevím kdy, ale bylo to ve vztahu k jejich cyklistické části, pak jsem několik let vždy sledoval filmové shrnutí, vloni i pravidelně zprávy během závodu. No a vrtalo mi to hlavou, jestli to nezkusit, z prvotních úvah o kole jsem se nakonec dostal k tomu, že po svých to pro mě bude lepší. Starosti o kolo, náročný terén, to všechno při cestě po svých odpadá. A tak jsem se po silvestrovské půlnoci zkusil přihlásit, a ono to vyšlo. Idea o nějaké přípravě vzala s postupem času za své, ale to tak má asi většina lidí. Občas jsem někde chodil, vybavení jsem už měl taky z dřívějška, tak jsem si jen v červnu koupil nové boty a bylo.

Prvně jsem si plánoval, že to pro mě bude spíš turistický výlet, než abych to bral jako závod. Ale po prvních dnech, kdy to šlo jako po másle se mi to nějak v hlavě přeplo a už jsem jen hnal kupředu nejkratší cestou mezi kontrolními body. A bavilo mě to, minimálně po CP1. Někde v Krkonoších se to ale zlomilo, už to začalo být hnaní se kupředu, které mě už tolik nebavilo a doufal jsem, že se to zase zlepší. No a další dny už jsem začal přemýšlet nad tím, jaký by to bylo skončit v pětistovce. A to už mě asi psychicky nahlodalo natolik, že nebylo cesty zpět. Lehké by bylo říct, že jsem skončil kvůli zdravotním problémům, to je vždycky nejjednodušší. Ale nebyla by to celá pravda. Nohy už se mi nestačily přes noci regenerovat, nevěděl jsem co by udělaly po dalších dnech chůze přes bolest. Třeba by se pak zase opravily po týdnu odpočinku, stejně jako jsem to měl teď? Kdoví... Napůl nahlodán fyzicky, napůl psychicky (plus milion malých důvodů), že jsem si už nedokázal moc představit, že bych pokračoval dál.

Říká se, že míle začínají za půlkou a že nejtěžší je dostat se za CP2. Tak to nemůžu potvrdit z vlastní zkušenosti, ale něco na tom asi bude 🙂 I tak za sebe považuji kapitolu míle za uzavřenou, zkusil jsem si to a i když jsem nedošel až do úplného cíle, tak ujít cca 620 km (údaj z měření Petra Ozogána, mně to zkresluje) za 9 dní snad není taková ostuda. Jestli se někdy vrátím to dojít celé? Kdoví, teď si to ale představit moc nedokážu.

GPS Souřadnice: 50.1471367, 17.0149631

Den 10 - Finish 500; 41 km

Pavel S.

13. 07. 2021 14:46

Ráno vstáváme a vyrážíme do CP2, přes Králíky a Hanušovice do Františkova. Různě se střídáme, no u kluků pak vítězí touha tam být co nejdřív. Mně stačila třetí hodina, abych to měl do devíti dnů. Ale cesta dneska mizerná, většina po asfaltu a za horka. Tak mi to jen utvrdilo moje rozhodnutí ukončit to jako Finish 500 a vypadnout 🙂 Cesta na jih by vypadala úplně stejně, ale více dní. Na CP chvilku ještě zvažuju, ale už jsem to v hlavě probral ze všech stran a končím to v půlce. Zase jsme se tam sešli v pěti chodcich, dal pokračuje Petr Ozogán a asi Milan Holuška. Budu sledovat, jak se rozhodnou další chodci, co šli několik dní za námi. Ale co jsme se na začátku bavili, moc jich nebude. O to víc mi to bude vrtat hlavou 🙂 V podvečer sedám do vlaku a jedu domů, cestou z vlaku vidím ještě jednoho cyklomílaře, takový zvláštní pocit. Úsek podél trati, který jsem si odpoledne protrpěl má vlak docela rychle za sebou 🙂

Ještě doplním chybějící dny a nějaké shrnutí.

GPS Souřadnice: 50.1335271, 17.0134092

Den 9 - České Petrovice; 62 km

Pavel S.

12. 07. 2021 23:12

Ráno vyrážím přes Hranici do Polska, na hřebeni je hustá mlha, že je člověk hned mokrý. Z Dušníků-Zdroj vede vydatné stoupání na hřeben Orlických hor, nahoře pak potkávám poměrně hodně cyklistů v protisměru z jižní trasy. Cesta vede na Šerlich, kde potkávám Petra a Petra, pak dál už pokračujeme spolu. Cesta ze Šerlichu vede už prakticky jen po asfaltkách, tak se nějak nutime kupředu a pomalu postupujem dal. Zpestřením je kostel v Neratově s prosklenou střechou a místní pivovar s pomalou paní obsluhující, která po vypití piva chce tři koruny za kelímek. Večer jsme došli k Mirkovi Hůlkovi do Českých Petrovic, je to bývalý účastník mílí, který už řadu let na své chalupě nadšeně poskytuje azyl účastníkům závodu.

GPS Souřadnice: 50.1223784,16.5999087

Den 8 - Machov; 53 km

Pavel S.

11. 07. 2021 22:21

Po ránu se s Petrem rozcházíme, každý volíme trochu jinou trasu, mně se navíc jde blbě, tak bych ho zdržoval. Trochu jsme tím možná zkomplikovali cestu fotografum a kameranum, kteří nás chtěli odchytit, ale postupně nás našli oba. Do kamery jsem neřekl ani nic chytryho, ani vtipnýho, do filmu se nedostanu 🙂 Jinak je den spíš nic moc, nejde se vůbec dobře. V Polsku se mi líbí městečko Chelmsko Slaskie, takové německé městečko, jen ve srovnání s těma stále německýma o něco zanedbanejsi, o to ale původnější. V Teplicích nad Metují potkávám chodce Petra Kubelu a cyklistu Vaška, s ním se vídám skoro každý den. Volá na nás paní z pekařství, ať se stavíme, že podporují závodníky, že normálně toho tam mají nachystano více, ale teď si dali pauzu mezi lidmi ze severu a jihu. Ale nachystala nám chleby se sekanou k večeři, koláčky, chvilku jsme tam pobyli a pak vyrazili spolu s Petrem. Vytipovali jsme přístřešek, kde by teoreticky mohl být Petr Ozogán, který tvrdil, že bude spat na hranicích s Polskem. Cesta k hranicím byla dost útrpná a nekonečná, šli jsme jak dva mrzaci. Jak to bylo dlouhé, tak jsem různě špekuloval, až se mi do hlavy vkrádá parazit s názvem FINISH 500. Ale to se uvidí, nakonec jsme došli a pod přístřeškem už si tam vesele hospodařil Petr Ozogán. Tak jsme se hezky shledali.

GPS Souřadnice: 50.4911903,16.3022661

Den 7 - Horni Malá Úpa; 57 km

Pavel S.

10. 07. 2021 22:33

Hned po ránu mě čeká nekonečné stoupání z Bílého potoka na Smědavu a dále na Jizerku. Těšil jsem se, že si na Smědavě dám boruvkove knedlíky, ale to načasování je slabší, o půl sedmé maji kupodivu zavřeno. Ale potkávám tam tři pěšáky, co šli přede mnou - Petr, Petr a Marek. S Petrem Ozogánem a Markem se pak po celý den potkáváme, s Petrem jsme velkou část trasy šli společně. Vedla přes Jizerku, Orle a Jakuszyce (tam mě čirou náhodou potkal Pepa, díky, bylo to prima!) pak už nahoru na hřeben Krkonoš. Ty si moje srdce teda nezískaly, furt jen šutry, lidi, šutry. Proč tam někdo chodí? 🙂 A k tomu očekávání, že za chvíli budem na Sněžce, ale táhli jsme se celý den. Takže to mi pilo krev a vůbec mě to nebavilo. Zábava přišla až ve chvíli, kdy Petr ze srandy, hladu i zoufalosti vzpomínal, jak od někoho dostal sušenku. Vedlo to ke hře "Dobrý den, máte sušenku? A dáte?" Prekvapive většina lidí je ochotná se podělit. Petr je ve hře dobrý, nemusel by si nic kupovat a žít jen ze sušenek. Vygradovalo to pak v Horní Malé Úpě, kde jsem potkali "známé" ze Sněžky, přidal se zájem ostatních lidí u dalších stolů o dva pošuky a z hospody jsme odcházeli s potleskem, to snad ani nebylo na místě 🙂

GPS Souřadnice: 50.7642068,15.864613

Den 6 - Bílý Potok; 61 km

Pavel S.

9. 07. 2021 22:00

Dnešní den byl ve znamení těšení se na CP1, kam jsem chtěl dorazit odpoledne nebo večer. Cesta vedla přes Jiřetín pod Jedlovou, Ptačinec a okolo Luže do Německa přes Kurort Johnsdorf. V Česku pak Hrádek nad Nisou a Václavice. Zase jsem potkal par cyklistů, tak si opět můžu myslet, že naposled a další nebudou 🙂 Snad až z jihu. Přes den přicházely různé přeháňky, hodinu před CP vydatná bouřka, když jsem ji viděl přicházet od Ještědu, myslel jsem si, jak to stihnu, nestihnul 🙂 Zase většinu dne v mokrých botách. Po šesté hodině jsem dorazil na CP, být tam o něco dřív, sešlo by se nás tam pět chodců, Petr Ozogán chvíli předtím odešel. Tak jsem se napojil , najedl, vykoupal, dobil a po dvou hodinách vyrazil ještě dál. Odchod byl na dva pokusy, poprvé jsem zapomněl hůlky. Pak ty celkový kilometry přibývají, i když se neposunu nikam, podobně jsem přes den taky blbě odbočil. Kdoví kolik času tím nakonec strávím navíc. Na večer už jen noční pochod přes Raspenavu a Hejnice do Bílého potoka. Spaní taky na dva pokusy, od nádraží mě vyhnal noční déšť a jen malá stříška, nakonec jsem našel pěknou strechu u dětského hřiště asi kilometr dál.

GPS Souřadnice: 50.8727888, 15.2208348

Den 5 - Horní Podluží; 54 km

Pavel S.

8. 07. 2021 21:51

Ráno se budim a jde mi pára od pusy. Procházím ještě několik německých vesnic a městeček, líbí se mi tady chodit, všechno hezky upravené. V Sebnitzu jdu i kolem firmy vyrábějící modelové vlaky(firma Tillig), měli je tam vystavené, výroba taky vypadalo, že jela naplno 🙂 Příchod do Česka přes Dolní Poustevnu je maličko změna, ale má to tady taky svoje kouzlo, jen je potřeba ho objevit, já mám tohle sudetské pohraničí rád a taky tudy rád chodím. V Lobendavě kupuju u Vietnamce krém na nohy, prý uklidňuje a regeneruje unavené nohy, to přesně potřebuju! Snad bude fungovat 🙂 Odtud už vede cesta na nejsevernější bod ČR, zvaný Nordkap (proč asi? :). Zase potkávám jednoho z posledních cyklistů, ono tady to okolí Nordkapu je pro cyklisty dost náročné, vede tam jen pěšina okolo potoka, ze strany na stranu. Jet se to moc nedá, ale takových míst je na trase spoustu, jen ten Nordkap asi všem uvízne v paměti, tak o něm mluví. Cestou dál přichází asi už tradiční brzoodpolední krize, kdy se mi vůbec nechce šlapat. Po rozpálených cestách jsem to dotáhnul do Velkého Šenova, kde jsem si odpočnul na lavičce u místního obchodu. Za tu dobu se tam vystřídali různí místní obyvatelé. Drsný sever. Dál cesta vede okolo Vlčí hory (tam je rozhledna s hrozně krásnými výhledy, ale tentokrát jsem prošel jen okolo) a do Krásné Lípy. Tam se zrovna konal cyklistický závod, každý cyklista jel sám spolu s doprovodným autem a zázemím na náměstí. Trochu jiný závod 🙂 Při večeři v místním pivovaru se venku spustil pořádný mordor, tak jsem ve větru/dešti/hromech došel už jen do Horního Podluží, kde jsem to zapíchnul na vlakové zastávce.

GPS Souřadnice: 50.8840599,14.5576368

Den 4 - Bad Schandau; 64 km

Pavel S.

7. 07. 2021 22:30

Během noci pršelo a ráno to nevypadalo, že přestane, tak jsem vyrazil do deště poznat Krušné hory i za jiného počasí. Na Cinovci jsem potkal skupinku cyklistů, kterým se do deště nechtělo, ale pak taky vyrazili. Na benzince mi paní nabízela věrnostní kartičku na tankování, ne každej jede na naftu nebo benzín, nepochodila. Až do Tisé to byl víceméně jen přesun, z velké části po asfaltkach, výhledy přes mraky a mlhu žádné. V Tisé zmrzlina pro mílaře jako pozornost podniku, pak už hurá na Děčínský Sněžník, další kontrolní bod. Protože už se vyjasnilo, ukázaly se hezké výhledy na České Středohoří, Lužické hory a Ralskou pahorkatinu, všude to mám rád, tak i podívaná z dálky byla super. Konečně jsem tady taky dosušil nohy od rána, ale neužil jsem si jich dlouho, po chvíli v lese za hranicemi jsem šel mokrou trávou a bylo to zpátky. V Bad Schandau přes Labe (zvažoval jsem, jestli se podobně jako v Hřensku může použít privoz, ale radši jsem to vzal přes most), kousek za Bad Schandau jsem na noc zůstal pod přístřeškem nedaleko silnice. Nejnižší bod trasy za mnou.

GPS Souřadnice: 50.9228809,14.1249545

Den 3 - Nové město; 58 km

Pavel S.

6. 07. 2021 21:26

Dnešní den jsem začal krátkým výletem do Německa, kde mě nejvíc zaujalo, když silničáři dávali dočasné značky na směrové sloupky 🙂 Většinu dne jsem ale strávil u nás, dnes jsem možná volil jiné cesty, než po jakých šli ostatní a Martina už jsem ani nepotkal. Ale zase jsem potkal krásné Krušnohorské louky, rašeliniště (jedno z nich i nepříjemně v cestě, kde jsem ho nečekal, obcházení skrz zakrslé borovice stálo dost sil). Jediné mílaře jsem potkal v Mníšku, ve vietnamské restauraci s mezinárodní kuchyní. Je tam i celá tržnice, jde tam koupit ledasco včetně trpaslíků, dva jsem rovnou vzal. Při jídle s klukama jsem si jen potvrdil, že na kole by se mi to jet nechtělo 🙂 Dneska chtěli dojet na Cínovec, což mě trochu vyhecovalo, že bych to taky zkusil. Ale i kvůli jedné orientační chybě, prý blížící se bouřce a chybějícím ještě skoro dvěma hodinám cesty jsem nakonec vzal zavděk balkónem u jedné z chat při cestě a v Cínovci na benzínce si dám až snídani.

GPS Souřadnice: 50.6972697,13.7017722

Den 2 - v. n. Přísečnice; 63 km

Pavel S.

5. 07. 2021 22:00

Ráno vycházíme s Rudolfem spolu z Kraslic, ještě potkáváme cyklisty, to asi v dalších dnech skončí a budeme na chvostu. Dneska pěkná procházka přes Krušné hory, Horní Blatná, okolo Blatenskeho kanálu, Boží Dar, Klínovec, Kovářská a nakonec Přísečnice, tady to bylo krátce před setměním obzvlášť hezké. Panovalo příjemné počasí, hodne úseků bylo sice po asfaltu, ale šlo to. Když je hezká krajina, tak to jde vždycky líp. Den jsem původně chtěl ukončit v Kovářské, ale šlo se mi dobře a bylo ještě dlouho světlo, tak jsem to protáhl až za nádrž Přísečnice. Rudolf zůstal v Kovářské, ze začátku měl strach ze zánětu šlach, který ho vloni vyřadil, tak nechtěl jít delší úsek. Ale někdy se určitě zase uvidíme, máme podobné tempo a cesta taky líp utíká. Podobně jsme se dneska potkávali s Martinem, ale ten nevím kde skončil. On se ale zase objeví 🙂 Dneska spím jen tak v lese, kousek od hranic.

Doplnění: Tak Martin se vyklubal z původně záhadného člověka jdoucího lesem s čelovkou, takže jsme spali spolu.

GPS Souřadnice: 50.4930415,13.1454143

Den 1 - Kraslice; 35 km

Pavel S.

4. 07. 2021 23:00

Dopoledne a chvíli odpoledne trochu zdlouhavé čekání na start, oživené díky obdržení bodů na jižní části trasy. Z Jeseníků se máme přesunout libovolnou trasou na Jižní Moravu, pak už jsou dané kontrolní body. Ale to je ještě neskutečně daleko 🙂 Ve tři odpoledne je společný start jižní i severní trasy, dohromady asi 300 lidi, z toho asi 20 pěšky, pár koloběžkářů a zbytek cyklisti. Pěší nemají přesně danou trasu, ale jen kontrolní body, takže ze začátku potkáváme i cyklisty, kteří si někde musí víc zajet. Jdu s dalšíma lidma, tak nějak se střídáme. Nakonec jsme zůstali ve dvou s Rudolfem, někdo má rychlejší tempo, někdo pomalejší, někomu už začínají nějaké problémy. Večer okolo desáté jsme přišli do Kraslic, u náměstí je ještě otevřený stánek, který měl zavírat o osm, ale sedí u něj cyklomílaři. Ve stánku udělali za večer prý víc párků v rohlíku, než jindy za týden. A nějaký piva taky. Kluci na kolech si domluvili ubytování od někoho ze stánku, my s Rudolfem jsme vzali zavděk pódiem u kostela, abysme mohli ráno brzo vyrazit. U kostela už jsou dvě party jdoucí Stezku Českem. Vlastně kolegové 🙂

GPS Souřadnice: 50.3307105,12.5102464

Den 0 - Hranice u Aše; km 0

Pavel S.

3. 07. 2021 23:59

Programem na sobotu byla jenom cesta do Hranic, nedaleko Aše. Na nádraží jsem potkal několik dalších "mílařů", bohužel ne všichni odjeli, zarezervovat si správně kolo do Pendolina se ukázalo jako obtížný úkol. Takže do Františkových lázní jsme dojeli jen s Petrem Ozogánem, ostatní zůstali v Praze (nakonec ale taky nějak dorazili). Petr je už legendou mílí, nechyběl na žádném ročníku. Letos si ušil vlastní batoh a chtěl se vydat na speciální trasu 2000 mil (severem na Slovensko, zpátky do místa startu). No ale to se večer ukázalo, že stejně jako vloni nevyjde. Kvůli kovidovym omezením vstupu na Slovensko dojde ke změně trasy a povede jen po Česku, severní a jižní trasa se propojí už v Česku, zároveň se celková trasa prodlouží. Jak bude trasa vypadat se dozvíme na druhém checkpointu v Jeseníkách. Sraz je v sokolovně v Hranicích, větší část startujících asi dorazí až zítra. Ale ke fajn posedět a popovídat si s ostatními. S rostoucím počtem piv roste i jistota, že dojít až do konce nebude problém 🙂

GPS Souřadnice: 50.3068944,12.1782916

Sdílejte SVOU CESTU se svými blízkými!

9 názorů na “1000 miles”

 1. Markéta SHANTI

  Ahoj Pavle, těším se na zážitky, alespoň si budu umět lépe představit, co mě někdy v budoucnu čeká! Držím palce a přeju hodně sil.

 2. Veronika Volfová

  Zdravíme z Hvozdu v Lužických horách! Sledujeme a držíme palce. Trošku se bojíme, že nás nejpozději zítra večer dojdeš 😂.
  Veru a Táda

  1. Ahoj Verčo (a Tádo), prvně mi blesklo hlavou, jaká Volfová mi píše, ale to si zvyknu 🙂 No možná některý cyklisty byste potkat mohli, u mě bez šance, vydržte tam do pátku 😉

 3. Ahoj pavel,sledujeme ťa👀a držime ti s Mirkou prstiky,nech sa ti dobre šlape👣….aj ked nam budeš velmi chybať 😔na tohtoročnej vychodokarpatskej magistrale,budeme na teba od 19.7 ešte viac mysliet😉drž sa kamarat.

 4. Díky Zuzko, budu sa ponáhlať, abych to stihnul i s Váma 🙂 Ale nevím nevím. Nezapomeňte na borca, ať nejsou potřeba žádné pilulky. Věřím, že si to užijete 🙂

 5. Přišlo mi divné, proč jsou chodci ve startovní listině Mílí označováni jako runner. Už to asi chápu. To tempo je neuvěřitelné! Úžasné! Jen tak dál. Hodně sil, štěstí a dobré nálady (jako pašíček) 🙂

 6. Koukej se vrátit, až budeš mít takovej plnovous jako Petr 😉 pečlivě sledujeme a fandíme, musí to být řehole, ale jsi bojovník, zpívej masopustní písně a půjde se líp. Navíc co bys dělal se zbytkem napsaný dovolený 😀

 7. V textu vidím náznak trudomyslnosti. Prosím nesnaž se o komický převlek a raději si dojdi koupit nafukovací míč :-). Ale vážně, pokud jsi schopen se zvednout od stolu kde může stát pivo a jít dál, tak si potlesk zasloužíš! 🙂 Nevzdávej to a jdi, však to ten kousek už dojdeš. A vždy´t co, tak třeba i na tom druhým místě, no! Krom toho jsme všem řekli, že jdeš na konec světa a zpět. Tak až tam budeš… prostě v Brně pozdravuj. 😉
  Pokud bys stál na F500 a říkal si co dál, vzpomeň si na krásná česká města. Některá začínají na Li…
  V a F a J a E

 8. Markéta SHANTI

  To se ti ta dovolená nějak zvrtla Pavle :-D. Žiješ? Více než 500 km za 10 dní, uff. Jsi fakt dobrý!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..